לחיי התחלות חדשות

רוצים שינוי ? אז למה לא בעצם –  השנה זה בידיים שלכם.

טיפים יעילים להתמודדות עם הפחד משינויים .

החיים מזמנים לנו רצף של אתגרים בשלבים ותחומים שונים בחיינו, כאלו המצריכים מאיתנו התמודדות עם הצורך להתחיל מחדש .

חלק מהשינויים יהיו כאלו שממלאים אותנו בתשוקה ומוטיבציה .

אך עבור רוב בני האדם התחלות חדשות הן קשות ובעלות השפעה "משתקת" המונעת  מאיתנו להתקדם בנתיב החיים כפי שהיינו מייחלים עבורינו.

כיצד אם כך נוכל לנטרל את הפחד והתקיעות מהתחלות חדשות ונקבל עלינו החלטות אמיצות

 

בין אם ראש השנה , שנה אזרחית חדשה ועוד ציוני דרך קלנדריים למיניהם ,

מבחינתי כל יום הוא יום טוב להתחיל בו מחדש!

כל אחד מאיתנו בשלב מסוים בחיים יצטרך להתמודד עם הצורך להתחיל מחדש.

בין אם מדובר בשינוי מקדם ומשמח ובין אם שינוי המרע איתנו , בין אם שינוי ידוע מראש לבין שינוי שמגיע בהפתעה , בין אם שינוי מרצון ובין אם נכפה עלינו,

עדין מרבית האנשים יחוו קושי בהתחלה חדשה.

 

התחלה חדשה מביאה עימה משב מאתגר לחיינו ומצריכה מאיתנו כוחות נפשיים רבים בכדי לייצר תנועה התחלתית ואנרגיה אפקטיבית. ולכן , מי לא מצא את עצמו פשוט מוותר על העשייה ומפספס מהזדמנויות שיש לחיים  להציע.

הבעיה הגדולה יותר היא כאשר חוסר ההתמודדות הופך את הפחד לחרדה .

כתוצאה משעתוק הסיטואציות המשתקות במקום להתמודד עם הקיים .

                              

בתפריט חיינו קיים שפע מגוון של התחלות חדשות בתחומי קריירה , צמיחה ממשברים, מעברים אישיים בחיים כגון : נישואין , הורות, פרידות ואפילו מעברים גאוגרפים ועוד..

ומעברים עסקיים וארגוניים כגון: קידום, פיטורין, סגירת עסק , צמיחת עסק

מנהל חדש , מעברי תפקיד ועוד..

 

כדי לצלוח את הדרך ולהתמודד בהתאם , אני מאמינה תמידית כי לפני שנקפוץ לפתרונות רצוי שנבין מול מה אנחנו מתמודדים והאם השד הוא אכן כל כך נורא?

חצי מהדרך היא, בעצם הידיעה והמודעות לסיבות האובייקטיביות שמובילות לפחד מהתחלות חדשות .

________________________________ 

אם כך, מהן הסיבות לתחושת הקושי והפחד מהתחלות חדשות?  :

                                                    

1. הפחד מהלא נודע וספקות

אחת הסיבות אם לא ה.. היא חוסר הוודאות , מי לא מצא את עצמו מעורער ו/או מהורהר כאשר נכנסים סימני שאלה לחייו . דרך חדשה בין אם מיטיבה או מרעה

היא לא צפויה ולא מוכרת לנו , וככזו היא מביאה אותנו לידי התמודדות עם הפחד מכשלון, הפחד מהצלחה והפחד מהלוא נודע.

או לאי התמודדות הנוצר עקב ספקות , אשר זהו מנגנון שלכאורה בא להגן עלינו ולהשאיר אותנו במקום הבטוח והמוכר לנו , אך למעשה אם נישאר במקום זה אנחנו גם נישאר מאחור . הגורמים לספקות נובעים מחוסר הערכה עצמית ו/או מפחדים . (ציפיות מעצמנו או מאחרים , פחד מלהתאכזב , משינוי וכו')

מדובר במעגל קסמים של פחד היוצר ספקות וספקות המייצרים פחדים נוספים

ולכן עלינו לפרוץ את מעגל קסמים זה כמה שיותר מהר.

נסו להבין כי הפחד מתרחש באופן אוטומטי, כתגובה לאירוע ולא כתוצאה מהאירוע עצמו.

השיר של דני סנדרסון – הלא נודע מסביר בצורה מהנה סיבה זו.

 

2. תחושת אי מסוגלות – האם קיימת בי אנרגיה ?

כאנשים חושבים ,סיבה נוספת לפחד היא בתפיסה שלנו את היכולת לבצע התנהגות (פעולה/תגובה) שתוביל לתוצאה מסויימת הרצויה על ידינו. זוהי האמונה של האדם בעצמו לגבי יכולתו ומסוגלותו לבצע את המשימה.

כאשר תחושת המסוגלות העצמית שלנו נמוכה , היא גורמת לנו לתפוס את המשימה ככזו שלא תואמת את היכולת וזה מחליש את המוטיבציה בכדי להתאמץ לשם ביצוע המשימה וגורר מחשבות על כשלון .

 

3. יציאה מאזור הנוחות והמוכר

רוב האנשים יעדיפו לחיות חיי שיגרה במקום שהכי מוכר ונוח להם רלוונטי לכל תחום בחיים . אזור הנוחות הוא מקום בו מרגישים  הכי טבעי ושלווים ובו קיימת הרשות להימנע מסיכונים ולפעמים גם הכי קטנים.

עושים דברים מתוך תחושת מסוגלות הנובעת מעשייה זהה ומונוטונית יומיומית.

אנשים יעדיפו את הקר והמנוכר מאשר החדש ומהמרענן וזה בכדי לא להפר את האיזון כביכול שיצרו לעצמם אך בתת מודע מפתחים תחושת תסכול מכך שכלום לא משתנה. כאשר אנחנו חווים כל יום את אותו הדבר , אנחנו חיים ללא שינוי או התפתחות אישית וצמיחה. אנחנו מייצרים דפוסים והרגלים שאנחנו חושבים שטובים עבורינו אולם, אנחנו חייבים שינויים , ריגושים, התחלות חדשות בכדי להרגיש משמעותיים והכי חשוב עבור עצמנו. 

 

4. התמודדות עם "מי אני" ?

מעברים , שינויים והתחלות חדשות מצריכים מאיתנו משאבים שאנחנו לא שמים עליהם דגש ביום יום , להבין מי אני באמת בהווה – מה מניע אותי, מה משתק אותי מעשייה , מה הצרכים שלי ומה הרצונות שלי, מהם הערכים שלי ?

אנחנו מונעים מכח העשייה ומכורח היום יום , אך מתי עצרנו לרגע לחשוב על תשובות לכל השאלות הללו ? ומדוע אנחנו לא מתמודדים עם המענה לכך ,מי אני בהווה ומי אני החדש והאם אכן קיים שוני?

 

5. הקושי בסיומות

סוף, פרידות, מוות , גירושין , מעבר דירה , סיום תפקיד ועוד סיומות למיניהן.. מערימים עלינו קשיים רגשיים בהתמודדות לקראת התחלות חדשות .

בעצם סיבה זו אני מחשיבה ככזו אשר מאגדת את כל הסיבות הקודמות .

גם והיה והעתיד זוהר יותר, מאוד קשה לנו לבצע אקט של היפרדות משום  שמדובר בהליך מורכב ריגשית  ויתכן מעורבת תחושת החמצה אשר שהשארנו משהו מאחור וספק האם מיצינו .

 אחרי שנחשפנו לסיבות המשמעותיות ביותר בתהליך בין התחלות חדשות לניצני השינוי, ומובן מאליו כי אצל רובנו הפרת האיזון מייצרת תחושת אי נעימות ופחד

אך כאשר הפחד גובר עלינו ומונע מאיתנו לפעול ("משתק") כאקט בסיסי של קיומנו, ויתרה מכך מתעצם והופך לחרדה עולה הצורך להתעורר על עצמנו .

תפיסת העולם , דפוסי המחשבה והגישה לחיים (פסימית /אופטימית)ועוד מרכיבים בינאישיים השונים מאחד לשני הם המעצבים את אופן הפעולה והכלים שיעזרו לכל אדם בהתמודדות עם המצב החדש, להתגבר על הדפוסים המעכבים ולפרוץ לעבר התפתחות האישית והתמודדות עם כל שינוי בחייו והתחלה שהיא. 

__________________

 

טיפים יעילים להתמודדות בהצלחה עם הפחד מהתחלות חדשות :

                                                   

1. רישום שיקוף ושהייה

 

הדבר הראשון שאני ממליצה לכם לעשות הוא לשקף לעצמכם את הפחד והספקות !!!, כדאי לכם אפילו לנהל רישום בכדי להבין את הפחד.

מתי הוא מתעורר , האם בכל התחלה חדשה ? האם בתחום מסויים ?

מה יש בתהליך שאני צריך לעבור שמפחיד אותי ? (לדוגמא: האם זה באמת המעבר לתפקיד החדש או הצורך בלהתחבר שוב לאנשים וזה מה שממקשה עליי) כיצד הוא גורם לכם להתנהג ועוד?

לאחר שהכל רשום תוכלו להבחין בדפוסים מסויימים ובהתנהגותכם, כיצד אתם מתנהלים .. תבודדו את הגורם לפחד יתכן והוא רלוונטי לחלקיק קטן בתהליך עצמו , אל תתעלמו או תתווכחו עם הפחד פשוט תקבלו אותו ובכך תפחיתו את עוצמתו . יש צורך להבין את הפחד וכי מדובר סך הכל במחשבה שמייצרת תסריט לא טוב וכי זה לא עובדה אלא דפוס חשיבה מעוות .

ברגע שתבינו את הפחד , תזכרו כי בידכם הכח לשנות את המחשבה  .

הקשיבו לעצמכם , מה באמת חשוב לכם? מה אתם רוצים ? ועוד..

 

2. לעמוד מול הספק

 

ספקות וחוסר וודאות מייצרים תחושת אי נעימות, ולעיתים אף שיתוק מפעולה.

כאשר איננו בטוחים אני ממליצה ללמוד = להבין את הנושא שבו יש לנו ספק .

(לדוגמא : אם אנחנו חוששים מלעבור לאזור מגורים חדש למדו כמה שיותר על האזור, לכו לשכונה מבעוד מועד ותצרו היכרות מקדימה, הכנסו לקבוצות בפייסבוק או דברו עם מקומיים ותשאלו כמה שיותר , חפשו את העוגנים …)

בין אם זה מעבר לתפקיד חדש, גירושין, אזור גאוגרפי ועוד..

ככל שנצבור יותר ידע על הנושא כך הספקות יעלמו מעצמם ונפתח אמונה עצמית.

וזכרו – כשאנחנו מאפשרים לספקות ל"שתק" אותנו אנחנו נכשלים , אבל אם למרות הכל נמשיך קדימה אנחנו מייצר לעצמנו סיכוי גדול להצליח.

 

3. עוצמות וכישורים – סיפורי הצלחה

 

כולנו עברנו בשלב זה או אחר בחיים התחלות חדשות ושינויים , ועם כל זאת שרדנו כדי לספר 🙂 , תחזרו לרגעים האלו , לצמתי הדרכים ובררו עם עצמכם מה היה שם שעזר לכם לצלוח את המשוכה .

שם בעצם תמצאו את העוצמות שלכם = הדברים החזקים בכם אלו המתעוררים ברגעי קושי , משבר , פחד ועוד .. הזכירו לעצמכם מי אתם ? ומה המיומנויות שלכם . תטפחו את כל אלו ותזכרו מה אתם שווים והיו בטוחים בעצמכם.

ברגע שתטמיעו בכם את כל העוצמות והמיומנות מבטיחה לכם כי תגלו כמה יכולות , עשייה ואופטימיות פיתחתם עם הזמן ובכך תרחיקו את המחשבות השליליות ותרגישו טוב יותר ובטוחים יותר לקראת הבאות .

ספרו לעצמכם את אותם סיפורי ההצלחה!

שלבו בין האינטואציה שלכם לנסיון חיים שלכם ואל תשכחו שלמרות שאתם בהתחלה חדשה,

לא באמת הכל חדש, השתמשו בידע הזה ובעוצמות שלכם וסמכו על עצמכם.

 

4. סבלנות

 

היו סבלניים כלפי עצמכם , אין קיצורי דרך . זכרו שתהליך לוקח זמן ויש שלבים עד שנגיע להתאקלמות ויחלוף הרגש השלילי /המפחיד .

בדרך אל תרפו, תמשיכו ללמוד, לעשות , להכיר , לבחון עד שנהפוך שינוי להרגל.

                                                                      

 

 

 

5. פשוט להתחיל

 

כשניצב בפנינו אתגר אני מאוד מאמינה בביטוי "לקפוץ למים", אל תחכו שהפחד יחלוף פשוט תתחילו לפעול למרות ואף הפחד. תנועה תפחית באופן משמעותי עד להתפוגגות מלאה את הפחד. שימו לעצמכם מטרה ואל תורידו את העיניים ממנה .

ככל שתהיו יותר ממוקדים במטרה ובפעולות על מנת להשיג אותה לפחד לא יהיה מקום.

תסתכלו על ההתחלה החדשה כהזדמנות לקבלת החלטות אמיצות ותבינו שלכל דבר יש סיבה וכנראה שהגיע הזמן לשינוי לטובת הדרך להגשמת העצמי והביטוי וההתפתחות האישית. תקבעו לעצמכם מטרה , תציבו יעדים ופשוט תכינו לעצמכם תכנית פעולה מתוזמנת כזו שתהיה ברת יישום ומבטיחה שתעלו

על דרך המלך.

                                                          

 

6. זכרון ילדות

 

תזכרו בעצמכם כילדים , כמה שינויים אנחנו עוברים בחיינו הצעירים ועדין ניצבים איתן. גם אם חלקם זכורים לנו לטובה וחלקם פחות עדין צלחנו זאת ובתקופה בה אין לנו ביטחון מבוסס, נסיון עשיר או חופש פעולה .

שינויי גדילה, שינוי במיקום מגורים, התווספות אחים למשפחה , כניסה לגן/לבית ספר , היכרויות חדשות יומיומיות , מעבר לחטיבה ולתיכון, שינויים בהרכב משפחתי , שינויי שפה , הצלחות וכשלונות ועוד…

ובכלל שינויי עונות , יום ולילה , מראה ועוד תסתכלו עליהם בחיוך והמשיכו הלאה , מסתבר שהשד לא כזה נורא פשוט כילדים דווקא בגלל שאיננו למודי נסיון או נותנים לכשלונות ולהצלחות כובד משקל בחיינו , הדרך היתה פשוטה יותר התנהגותית ומחשבתית ולכן קיבלנו התחלות חדשות כחוויה.

                                  

7. ראיה חיובית וביטחון עצמי

 

"מחשבה יוצרת מציאות" , תגרמו לדברים לקרות בדיוק כפי שאתם מצפים באופן חיובי , תצפו שדברים יסתדרו וכי מכאן הדרך רק תוביל לגדולה והצלחה

בכך שתכוונו את עצמכם לטובה היקום יחזיר לכם באותו המטבע.

"תחשוב טוב יהיה טוב" אמנם קל לומר וקשה לבצע . אך לכח המחשבה שלנו יש יכולת עצומה להשפיע על המציאות של חיינו.

שימו לב האם האמונות שלכם מחזקות אתכם או מחלישות אתכם ? האם אתם מאמינים בעצמכם? האם אתם מרימים את עצמכם ? מפרגנים לעצמכם? 

                                                    אוהבים את עצמכם ? עושים למענכם ?

 

ממליצה לכם לבצע רשימה של סיפורי הצלחה כאלו שמחזקים אתכם ומה היתה ההוויה בסיפורים האלו , סביר להניח שככל שתתמסרו לסיפורי הצלחה אלו תחוו רגשות נעימים והרשימה תתמלא מאליה .

7. הודיה  

הכרת תודה זו דרך מצויינת להבחין עד כמה אנו חיים חיים טובים ויפים, מודים על הקיים , על היופי שבפשטות , על קשיים ואתגרים , על הצלחות והישגים על מפגשים והזדמנויות , על לקחים שלמדנו, על מה שעדיין לא חווינו , על כל החלומות שאנחנו מעוניינים להגשים , ככל שנרבה בהודיה יומיומית נוכל להיפתח ולקבל שינויים .

פחד הוא איננו אורח זר , אתם חייבים אותו בחייכם כי כאשר אנחנו מתגברים על הפחד הוא הופך לדחף ,והוא זה גם אם התהליך ארוך טווח ולא פשוט ,

זה שיגרום לנו להתפתחות אישית ולהעריך את הבאות.

זו ההזדמנות שלנו לשמר את הקיים והטוב, להיפטר מהשלילי והמעכב ולהכניס לחיינו עוד מטרות, עוצמות, סיפורי הצלחה והזדמנויות .

                                                                      

"אחד הדברים היפים ביותר שאנו יכולים לעשות בחיינו, הוא – להתחיל מחדש."

(קולין מקקארתי)

 

8. פניה לאימון במקרה הצורך :

 

אם למרות הכל ועדין הפחד משתלט עלינו , כי לעיתים באמת קשה לצאת ממנו לבד. אל תהססו לפנות לבעל מקצוע. לעיתים נדרש אימון , הדרכה וליווי צמודים בכדי להוביל את האדם להשגת מטרתו בעזרת כלים אפקטיביים ולעזור לו להוציא מעצמו את הכוח הדרוש לביצוע השינוי בעזרת שינוי דפוסי חשיבה למקדמים , מציאת העוצמות וההזדמנויות וכאלו שיעזרו לו בכל צומת דרכים.